Od 3 stycznia 2022 roku każda osoba posiadająca działkę budowlaną ma możliwość wzniesienia domu o powierzchni do 70 m2 w ramach uproszczonej procedury, przeznaczonego zarówno do celów mieszkalnych, jak i rekreacyjnych. Nie musisz już mieć pozwolenia na budowę w określonych przypadkach. Poniżej przedstawiamy, jakie wymogi musi spełniać taki dom oraz jakie są zalety i wady takiego rozwiązania. Omówimy kluczowe zagadnienia dotyczące budowy bez pozwolenia, przepisy budowlane, wady i zalety takiego rozwiązania. Co trzeba wiedzieć wybierając gotowy projekt domu

Budowa domu jednorodzinnego do 70m2 - dom całoroczny :

 • jednorodzinny budynek mieszkalny, samodzielny dom mieszkalny;
 • niewielki dom składający się z nie więcej niż dwóch kondygnacji;
 • budynek, który w całości mieści się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany;
 • dom przeznaczony do własnych celów mieszkaniowych, dom całoroczny.

Natomiast w przypadku domu rekreacyjnego do 70 m2 - dom letniskowy :

 • parterowy budynek służący do indywidualnej rekreacji;
 • budynek o rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 metrów i wysięgu wsporników do 2 metrów.
 • Możliwość wzniesienia jednego domu rekreacyjnego na każde 500 metrów kwadratowych działki.

Jak zbudować dom bez pozwolenia na budowę / dom na zgłoszenie. Co warto wiedzieć o budowie domu na zgłoszenie. Z czym wiąże się budowa domu bez pozwolenia do 70 metrów kwadratowych? 

Aby móc wybudować dom bez pozwolenia na budowę, należy spełnić kilka warunków:

 1. Powierzchnia zabudowy: Dom musi mieć powierzchnię zabudowy do 70 m2. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i domów letniskowych czy domów modułowych.

 2. Projekt budowlany: Należy posiadać projekt domu, który spełnia wszystkie wymogi prawne. Projekt ten musi uwzględniać wszystkie aspekty budowy, takie jak konstrukcja, instalacje, a także projekt zagospodarowania działki. Obecnie dostępne są gotowe projekty domów bez pozwolenia. Pamiętaj, że taki projekt należy dostosować do miejsca posadowienia, należy zweryfikować grunt, możliwości posadowienia na działce, wysokość wód gruntowych, linii zabudowy, obecność przyłączy i instalacji, drzew i innych elementów, wchodzących w skład planu zagospodarowania terenu lub warunków zabudowy. Obecnie istnieje wiele projektów domów do 70 m2, domów z poddaszem.

 3. Zgłoszenie budowy domu: Zamiast pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie budowy w odpowiednim organie administracji architektoniczno-budowlanej. Aby budować dom bez pozwolenia, będziesz potrzebować następujących dokumentów: 

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu.
  • projekt architektoniczno-budowlany.
  • oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych.
  • oświadczenie, że przyjmuje się odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy.
  • informacje o planowanym terminie rozpoczęcia budowy domy i zakończenia.

 4. Warunki zabudowy: Budowa musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Jeżeli dana działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego należy wystąpić o warunki zabudowy.

 5. Kierownik budowy: Gdy stopień realizacji nie jest skomplikowany, budowa może się odbyć bez kierownika budowy. Biorąc jednak pod uwagę dużą odpowiedzialność, wymaganie szerokiej wiedzy budowlanej zaleca się zatrudnienie kierownika budowy.

 6. Taki dom może mieć max. 2 kondygnacje, pamiętając, że antresola nie jest kondygnacją. Przy domu dwukondygnacyjnym, powierzchnia użytkowa nie może przekroczyć 100 m²
 7. Dodatkowo jeśli warunki na to zezwalają możesz posadowić wiatę garażową lub rekreacyjną o powierzchni zabudowy do 35m2.
 8. Musi być posadowiony w całości na działce lub działkach należących do inwestora. Prawo budowlane określa, że na każde 500 m2 powierzchni działki można zbudować maksymalnie jeden dom.

Zalety domu do 70 m2 - zgłoszenie budowy

 1. Oszczędność czasu: Proces uzyskania pozwolenia na budowę może trwać nawet kilka miesięcy. Na rozpatrzenie zgłoszenia budowy domu do 70 m2 urząd ma 21 dni (dla porównania, na pozwolenie na budowę czeka się do 65 dni, a w niektórych przypadkach dłużej).

 2. Mniejsze koszty: Pozwolenie wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty skarbowe czy koszty związane z uzyskaniem niezbędnych opinii i ekspertyz. Budowa na zgłoszenie pozwala uniknąć tych wydatków.

 3. Możesz skorzystać z gotowych projektów bez pozwolenia i dostosować je do swojej działki. Można znaleźć projekty z poddaszem użytkowym spełniające wymogi Polskiego Ładu.
 4. W ramach uproszczonej procedury Inwestorzy nie muszą zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy.
 5. Małe domy bez pozwolenia są łatwe w budowie, ekonomiczne i posiadają więcej możliwości posadowienia na działce. 

Wady budowania domu bez pozwolenia

 1. Ograniczenia powierzchniowe: Możliwość budowy bez pozwolenia dotyczy tylko domów o powierzchni zabudowy do 70 m2. Dla wielu osób może to być za mało, szczególnie jeśli planują budowę domu jednorodzinnego dla większej rodziny.

 2. Brak elastyczności: Projekt domu musi być gotowy i zatwierdzony przed rozpoczęciem budowy. Jakiekolwiek zmiany w projekcie podczas budowy mogą wymagać dodatkowych formalności lub nawet uzyskania pozwolenia na budowę.

Budowa domu bez pozwolenia o powierzchni do 70m2 to atrakcyjna opcja dla osób, które chcą szybko i tanio się postawić dom. Jednak decyzja o takim kroku powinna być dobrze przemyślana i oparta na pełnej wiedzy o wszystkich wymogach i ograniczeniach. Pamiętaj, że bezpieczeństwo i zgodność z prawem są najważniejsze podczas budowy własnego domu. W przypadku domów o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych konieczne jest wydanie pozwolenia na budowę. Wiata / garaż / dobudówka do domu o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Może być realizowana bez pozwolenia, jeśli nie wpływa negatywnie na konstrukcję budynku, nie zmienia jego przeznaczenia. 

Prawo i terminy

Planujesz budowę domu?

Skontaktuj się z Nami mailowo sklep@zremontowani.pl lub telefonicznie +48 505 785 328

 1. Powiedz jakich materiałów budowlanych, wykończeniowych lub narzędzi potrzebujesz, a my prześlemy ofertę.
 2. Nie wiesz jakiego asortymentu potrzebujesz do zrealizowania inwestycji? Np. naprawy dachu, remontu salonu, budowy tarasu, ocieplenia elewacji? Doradzimy, dołożymy wszelkich starań, aby rozwiązać Państwa problem i przekazać fachową wiedzę. Prześlemy ofertę i plan działania.

Zapewniamy zaangażowaną, profesjonalną obsługę na każdym etapie budowy i remontu naszych Klientów.

Dlaczego warto wybrać hurtownię budowlaną Zremontowani?

 1. Wsparcie na każdym etapie: Oferujemy pełne wsparcie od planowania, przez dobór materiałów, aż po finalne prace wykończeniowe.

 2. Jesteśmy na bieżąco z nowościami i trendami, promując innowacyjne rozwiązania dla realnych korzyści Klientów.

 3. Nasz doświadczony zespół z pasją podchodzi do każdej inwestycji, aby sprostać nawet najbardziej wymagającym wyzwaniom.

 4. Dbamy o najwyższą jakość realizacji inwestycji, zgodnie z oczekiwaniami.

 5. Elastyczność: Dostosowujemy nasze usługi do specyficznych potrzeb każdego Klienta, rozumiejąc, że każda inwestycja jest unikalna.

Wybierając naszą hurtownię materiałów budowlanych, wybierasz profesjonalizm, doświadczenie i gwarancję satysfakcji. Zapraszamy do współpracy!