1. Tynki dekoracyjne:

  • Opis: Cienkie warstwy, które nadają ścianom efektowny wygląd. Mogą mieć różne faktury i kolory, co pozwala na osiągnięcie różnorodnych efektów estetycznych.
  • Właściwości: Są elastyczne, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Często zawierają specjalne dodatki, takie jak drobne kawałki miki, co nadaje im dodatkową teksturę.
  • Zastosowanie: Tynki dekoracyjne stosuje się głównie do ścian wewnątrz budynków, zwłaszcza w miejscach wymagających estetyki i indywidualności.
 2. Beton architektoniczny - beton dekoracyjny :

  • Opis: to specjalna mieszanka betonu o zwiększonej estetyce, często zawierająca dodatki takie jak pigmenty, włókna szklane lub metalowe, aby nadać mu unikalny wygląd.
  • Właściwości: Jest wytrzymały na warunki atmosferyczne i nadaje się do różnych form, co pozwala na tworzenie nietypowych kształtów. 
  • Zastosowanie: stosuje się do produkcji elementów architektonicznych, takich jak ściany, kolumny, balustrady, a także do powierzchni podłóg czy schodów. Efekt betonu pozwala uzyskać industrialny wygląd.
 3. Tynki strukturalne:

  • Opis: charakteryzują się grubszą warstwą niż tynki dekoracyjne, a ich powierzchnia jest zazwyczaj chropowata, co nadaje im trójwymiarową fakturę.
  • Właściwości: Są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i skutecznie ukrywają drobne nierówności ścian. Mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
  • Zastosowanie: znajdują zastosowanie głównie do wykańczania elewacji budynków, nadając im nietypowy wygląd i teksturę.
 4. Tynki żywiczne:

  • Opis: Tynki żywiczne odporne na wilgoć, to powłoki wykonane z żywic syntetycznych, takich jak żywica epoksydowa czy poliuretanowa. Mogą być transparentne lub barwione.
  • Właściwości: Charakteryzują się dużą odpornością chemiczną, mechaniczną oraz na warunki atmosferyczne. Są łatwe do utrzymania w czystości i mogą mieć wysoki połysk.
  • Zastosowanie: Tynki żywiczne mogą być stosowane w przemyśle, na powierzchniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych, takich jak laboratoria, zakłady produkcyjne czy pomieszczenia magazynowe. Można je również używać w pomieszczeniach mieszkalnych dla uzyskania efektownych i trwałych podłóg czy ścian.
  • Sprawdź nasze produkty Tynki żywiczne Materika
 5. Tynk mozaikowy to rodzaj dekoracyjnego tynku, który charakteryzuje się wykorzystaniem małych kawałków kolorowego materiału, takich jak ceramika, szkło, kamień czy metal, aby stworzyć efekt mozaiki na powierzchni ściany lub innego podłoża. 

  • Opis : składa się z drobnych, różnokształtnych elementów, które są zamocowane na powierzchni za pomocą specjalnej mieszanki klejowej lub zaprawy. Mozaiki te mogą tworzyć wzory, obrazy lub abstrakcyjne kompozycje, dodając unikalny i artystyczny charakter pomieszczeniu.

  • Właściwości : są trwałe i odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne, co pozwala na ich stosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. W zależności od rodzaju materiałów użytych do mozaiki, tynk może być także łatwy do czyszczenia.

  • Zastosowanie : są stosowane głównie do dekoracji wnętrz, takich jak łazienki, kuchnie czy pomieszczenia użyteczności publicznej. Mogą być również używane do ozdabiania elewacji budynków. Ze względu na swoje artystyczne walory są czasami używane do stworzenia murali lub unikalnych kompozycji artystycznych na ścianach.

  • Montaż : wymaga precyzji i umiejętności, ponieważ każdy element musi być odpowiednio umieszczony, aby utworzyć spójny wzór. Klejenie mozaiki może być czasochłonne, zwłaszcza jeśli mozaika ma skomplikowany wzór.

 6. Tynk japoński, znany również jako "tynk wapniowo-gliniany" lub "tynk japoński Tadelakt", to tradycyjna japońska technika dekoracyjnego wykańczania ścian. Ta metoda ma długą historię i jest charakterystyczna dla japońskiej estetyki, łącząc funkcjonalność z estetyką. 

Wybierając tynk dekoracyjny do wnętrza należy zadać pytanie jakiego efektu oczekujemy. Obecnie są różne rodzaje tynków dekoracyjnych, które mogą imitować beton, marmur, trawertyn czy drewno i mieć różne faktury. Jakie są więc najmodniejsze tynki dekoracyjne? 

Wykończenia wnętrz stanowią kluczowy element każdego pomieszczenia, wpływając nie tylko na jego funkcjonalność, ale także na estetykę. Jednym z najnowocześniejszych i najbardziej stylowych rozwiązań są tynki dekoracyjne, które pozwalają uzyskać unikalne efekty wizualne. Tynki dekoracyjne wewnętrzne to niezwykle popularne rozwiązanie, które umożliwia nadanie pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Dostępne w różnych fakturach i kolorach, te tynki doskonale sprawdzają się do ozdabiania ścian w salonie, sypialni czy przedpokoju.

Tynki Materika sprawdzą się również w wilgotnych pomieszczeniach tj. łazienki i kuchnie.

Tynki ozdobne to szeroka kategoria, obejmująca różne rodzaje powłok, takie jak beton czy cienkowarstwowe tynki. Te różnorodne opcje pozwalają na tworzenie unikalnych kompozycji na ścianach, dając artystyczny wymiar każdemu pomieszczeniu. Tynki cienkowarstwowe są lekkie i łatwe w aplikacji, co sprawia, że są doskonałym wyborem do szybkiego i efektownego wykończenia ścian wnętrz. Ich specjalna masa jest idealna do stworzenia nowoczesnego designu. Wśród tynków dekoracyjnych znajdują się również tynki akrylowe i zacierane, które charakteryzują się łatwością aplikacji oraz trwałością. Jeśli poszukujesz nieco więcej blasku i ekskluzywności, tynki dekoracyjne ścienne mogą przybierać formę glamour. Dodatki, ziarniste wypełniacze, nadają ścianom subtelny połysk.

Odkryj nasze tynki strukturalne na elewacje

W naszej ofercie znajdziesz tynk :
silikonowy
akrylowy
silikonowo - silikatowy
mineralny

W zależności od wybranego produktu możemy uzyskać różne efekty dekoracyjne.

Wybierając tynk dekoracyjny do swojego wnętrza, warto zastanowić się nad zamierzeniami aranżacyjnymi i preferencjami estetycznymi. Oferując różnorodność tekstur, kolorów i efektów wizualnych, tynki dekoracyjne pozostają niezastąpionym narzędziem w rękach projektantów wnętrz oraz entuzjastów aranżacji. Sklepy internetowe oferujące bogatą ofertę tynków dekoracyjnych pozwalają na odkrywanie nowoczesnych rozwiązań, umożliwiając kreowanie przestrzeni, która odzwierciedla indywidualny styl i najnowsze trendy w designie.

Zapraszamy do kontaktu sklep@zremontowani.pl +48 505 785 328 - pomagamy dobrać tynki zgodnie z oczekiwaniami estetycznymi i użytkowymi. Dobieramy ofertę na materiały i wykonawstwo. Sprawdź już teraz!